• Rodinný dom Staré Grunty

    Rodinný dom Staré Grunty

    Návrh rodinného domu v zaujímavej lokalite nášho hlavného mesta.

O lokalite a pozemku

Juhozápadný svah nad Líščím údolím a pozemok spádovaný v oboch smeroch. Lokalita niekdajších vinohradov, záhrad a vyšľapaných chodníkov, ktoré sú skratkami z Karlovej Vsi do Mlynskej doliny, k študentským internátom. V diaľke, trochu vľavo, je cítiť a možno aj vidieť Dunaj, ak si človek nájde dobrý uhol pomedzi náletovú zeleň, vysoké trávy a pribúdajúcu výstavbu. Pozemok štedrej výmery, kde medzi rohmi „lietali“ výškové rozdiely od 5 do 10 metrov, s panoramatickým výhľadom na esteticky škaredé Dlhé Diely utopené vo v tejto lokalite všadeprítomnej zeleni.

Koncept

Hmotu domu sme sa rozhodli rozčleniť na dva samostatné objekty, ktoré budú spojené prostredníctvom jedálenskej časti. Jedna hmota tvorí priestor pre dennú zónu a iné podružné priestory. Druhá hmota je nočnou časťou domu. Obe sú zastrešené sedlovými strechami, aby vizuálne zapadli do lokality Myjavy. Tieto dva objekty sme najprv umiestnili voči sebe rovnobežne, no neskôr sme sa rozhodli ich pootočiť, kvôli lepšej možnosti realizácie garážového vjazdu. Medzi dvoma ramenami týchto hmôt sa zo záhradnej strany vytvorilo pekné, polovičné átrium, ktoré vťahuje záhradu do srdca celého domu. Veľká, spoločenská terasa je architektonicky zakomponovaná priamo do hmoty dennej zóny a má priamy väzbu na kuchyňu.

240 m2

úžitková plocha

4

mesiace návrh štúdie

240 m2

úžitková plocha

4

mesiace návrh štúdie

O materiáloch a svetle

Od začiatku bolo jasné, že dom bude jednou stenou opretý o svah, bude sa doň čiastočne ponárať, oporné múry budú mať s architektúrou výrazný súvis, budú ju dotvárať a stanú sa jej súčasťou. Kameň sa pre tieto konštrukcie spevnenia svahu ponúkal ako logický materiál - napokon širšia lokalita je kameňolomami typická. Pri návrhu sme teda nakreslili čiaru oporného múru, ktorého sa dom bude dotýkať. V určitom bode sa rovná línia múru stáva krivkou, ktorá sa zarezáva hlbšie do svahu a vytvára kamenné átrium.

Rodinný dom Staré Grunty
Rodinný dom Staré Grunty
Rodinný dom Staré Grunty
Rodinný dom Staré Grunty

Vysoko privátny, tienistý priestor ochladenia sa v čoraz horúcejších letách je až južanským prvkom, no s plne odôvodneným aplikovaním pre pozemok, na ktorý slnečné svetlo intenzívne dopadá počas celého dňa. Átrium zároveň presvetľuje zadný trakt domu, kuchynsko-jedálenskú časť a „ťahá“ interiér z tohto smeru aj do exteriéru. Kameň tento vonkajší priestor formuje, poskytuje štrbiny popínavej zeleni, vo svojich póroch zadržiava vlhkosť a pocitovo sa zlieva so záhradou. Voľne prebieha do zvýšených soklov domu, kde zas tvorí pozadie trvalkovým záhonom a iným prvkom záhradnej výsadby.

Zvyšok domu je materiálovo ladený v nadčasovej „black & white“ kombinácii, kde čierna zložka je niekde aj vypaľovaným drevom, niekde aj sivou farbou, aby mohla priniesť akcent lodžie na druhom nadzemnom podlaží, ktorá na nej stojacemu človeku poskytne platformu s garantovaným výhľadom na Dunaj, ktorý nie je možné zo záhrady vidieť.

O záhrade a zákutiach

Záhrada je pre nás pri navrhovaní kľúčovou súčasťou a úlohu kreovania exteriérovej dispozície berieme ako veľmi zásadnú. Koncovú skladbu a detaily výsadby doladí záhradný architekt, no zónovanie pozemku musí byť vyjasnené už pri skladaní vnútornej dispozície, napokon nami kreslené pôdorysy prvého nadzemného podlažia nikdy nekončia vonkajšou hranou obvodovej steny. Záhrada je teda komponovaná z viacerých čiastkových mikropriestorov, či zákutí a samozrejme aj z niekoľkých otvorených plôch, ako je vodná plocha - bazén, exteriérový koberec - trávnatá plocha, a tiež uličná predzáhrada a úžitková záhrada. Medzi zákutia patrí už vyššie spomínané átrium, ktoré má aj praktický spojovací význam, lebo spája kuchyňu so zónou vyvýšených záhonov určených na pestovanie plodín.

Ďalej sa na pozemku nachádza utopený záhradný pavilón - altánok. Ten využíva prirodzenú morfológiu terénu a tak sa doň zostupuje záhradným schodiskom, ktoré sa ako jednoznačná komunikačná línia tiahne od domu práve do tohto priestoru určeného na záhradné posedenia s rodinou a priateľmi pri dobrom víne, pri grilovaní, či akejkoľvek inej pôžitkárskej činnosti, keďže sa v ňom nachádza aj exteriérová kuchynka. Zo zadnej strany je pavilón krytý stenou platformy bazéna, tak, že užívatelia nie sú vystavovaní náhodnému, alebo nenáhodnému pozorovaniu susedov. Zo spodnej strany je obklopený vysokou a stredne vysokou zeleňou, kde vysoká zeleň prerastá stropnú úroveň altánku a užívateľovi vedľa situovaného bazéna dáva pocit, že sa kúpe v korunách stromov.

O dispozícii a dobrom bývaní

Rozsah a požiadavky klientov sa snažíme vždy naplniť na 100%, no zároveň chceme ich predstavy o bývaní posunúť aj ďalej, doformovať ich a priniesť im nové nápady na kvalitné trávenie času vo svojom novom domove. Podružné miestnosti (technické, skladovacie a hygienické priestory) sú na prvom nadzemnom podlaží umne situované prevažne do severnej (čiastočne pod terén zahĺbenej) časti a navzájom sú s hlavnými miestnosťami domu pospájané v logickom dispozičnom diagrame. Kuchyňa je navrhnutá s dôrazom na praktickosť, s veľkým priestorovým ostrovom, ktorý popri varení užívateľovi ponúka priehľady do exteriéru a najzaujímavejších častí interiéru. Kameň oporného múra je v kuchyni odhalený, stáva sa jej esenciálnou súčasťou a zároveň je zhora difúzne osvetľovaný stropným svetlíkom, čo zvýrazňuje jeho nepravidelnú prirodzenú štruktúru.

Rodinný dom Staré Grunty
Rodinný dom Staré Grunty

Jedáleň a schodisko tvoria ďalšiu „komoru srdca domu.“ Ich priestor sa opticky zväčšuje tým, že s oboch strán ich rámcujú veľké okna. Schodisko samotné je skulpturálnym dielom, tvoriacim dominantu celého tohto krídla domu, ktorý má tvar písmena „L.“ Druhé krídlo pôdorysu je tvorené garážou a samostatnou spálňovou bunkou s vlastnou kúpeľňou, ktorá je podľa priania klientov určená na výhľadové opatrovanie starších členov rodiny. Na druhom podlaží sa nachádzajú dve detské izby o rovnocennej výmere, veľká kúpeľňa so skrytou práčovňou a samozrejme rodičovská časť domu. Tá pozostáva z luxusného šatníka, postele s výhľadom smerom do záhrady, vlastnej kúpeľne a už spomínanej lodžie.

O architektúre a presahoch do interiéru

Dom pracuje s prvkami zaoblenia, ktoré priestory interiéru roztancujú a v ňom pohybujúcemu sa človeku doprajú plynulejšie a prirodzenejšie trasy. Tieto zaoblenia reflektuje aj vonkajšia architektúra a to ako z uličnej, tak aj zo záhradnej strany. Architektúra tak využíva princíp navádzania, do pohľadu ľudského oka prináša mäkkosť. Ďalším čitateľným architektonickým princípom je prechod jednotného materiálu z exteriéru do interiéru, či už ide o kameň oporného múru, dekoratívny obklad z vypaľovaného dreva, alebo travertínovú dlažbu v kuchyni a jedálni, ktorá vybieha von na slnečnú terasu.

Dom si zakladá aj na práci so zeleňou, v priehľadoch na ňu do exteriéru, jej vnikaniu do interiéru, a tak sa záhrada stáva neodmysliteľnou súčasťou domu. Architektúra domu, záhrady a interiéru tvoria jeden komplexný celok, dielo, ktoré by v takejto podobe nemohlo vzniknúť na inom pozemku, pretože plne využíva jeho tvar, svahovitosť, unikátne priehľady a výhľady.

Chceli by ste sa dozvedieť viac o tom ako prebieha návrh rodinného domu alebo aké služby poskytujeme?

Rodinné domy

Inšpirácia

Nezmeškajte nové projekty

Páčia sa Vám naše práce? Dostávajte dávku novej inšpirácie priamo na Váš email.

It seems that you have already subscribed to this list. Click here to update your profile.

Ďalšie projekty

Rodinný dom Kittsee

Rodinný dom Kittsee

Byt v Záhradách Devín I.

Byt v Záhradách Devín I.

Rodinný dom Kostice

Rodinný dom Kostice

Kontakt

  • Archstyl architekti
  • Černyševského 26
  • 851 01 Bratislava

Jazyk

Vaše zdravie je vždy na prvom mieste

S našimi dizajnérmi sa teraz môžete porozprávať aj formou videohovoru.

Dohodnúť si termín