• Pekáreň Starý mlyn

    Pekáreň Starý mlyn

    Návrh interiérov pre sieť predajní, ktoré okrem výborného pečiva zaujmú aj krásnym dizajnom.

Uvedenie novej značky na trh

Značka Starý mlyn prichádza na slovenský trh z Chorvátska, kde jej materská firma úspešne pôsobí od roku 1903. Prevádzkuje tam viac ako 160 predajní a ďalších takmer 40 nájdete po celej Európe.

Našou úlohou bolo pomôcť jej etablovať sa na slovenskom trhu. Investor si vybral frekventované lokality v centre Bratislavy a Trnavy s množstvom potenciálnych zákazníkov.

Aby sme vzbudili záujem o novú značku, vytvorili sme jej páčivú identitu, ktorá zároveň vzbudzuje pocit dôvery. Zamerali sme sa na výrazný dizajn. Interiér predajní sme navrhli v duchu tradičnej slovenskej architektúry s modernými prvkami, ktorú ľudia veľmi dobre poznajú.

Realizácia stavebných prác na frekventovaných miestach býva vždy komplikovaná a plná obmedzení. Nám sa podarilo vyriešiť všetky problémy a predajne Starý mlyn boli v rekordnom čase pripravené privítať svojich prvých zákazníkov.

280 m2

obchodnej plochy

3

predajne

4

mesiace návrh

280 m2

obchodnej plochy

3

predajne

4

mesiace návrh

Dizajn

“My v Archstyle veríme, že dobre navrhnutá vizuálna identita a dizajn vždy dokáže pomôcť novej značke presadiť sa.”

Pri návrhu bolo našim cieľom vytvorenie autentickej atmosféry pripomínajúcej starý mlyn oživený kombináciou moderných prvkov. Od začiatku sme sa snažili navrhnúť celú dizajnovú identitu univerzálne. Základné dizajnové prvky a materiály sa opakujú v celej sieti predajní, preto musí byť dizajn naozaj flexibilný a prispôsobovať sa daným podmienkam. Základným pravidlom je rozdelenie celého priestoru predajní na tri časti - zákaznícku, predajnú a výrobnú časť. Inšpiráciu na vizuálne delenie priestoru sme hľadali v pôvodných slovenských mlynoch. Typickými pre ne bola masívna konštrukcia stojaca na drevených trámoch. Tie sme s výhodou použili na vytvorenie pomyselných rámov, ktoré sa postupne zmenšujú a upriamujú pozornosť na pece s pečivom.

Pekáreň Starý mlyn, dizajn, interiér predajne, dizajn manuál, nábytok predajne na mieru
Pekáreň Starý mlyn, dizajn, interiér predajne, dizajn manuál, nábytok predajne na mieru
Pekáreň Starý mlyn, dizajn, interiér predajne, dizajn manuál, nábytok predajne na mieru
Pekáreň Starý mlyn, dizajn, interiér predajne, dizajn manuál, nábytok predajne na mieru

Materiály

Držali sme sa konceptu spočívajúcom v použití štyroch základných materiálov - drevo, biela omietka, antracitovo šedá farba a hnedá tehla. Vychádzame pri tom z tradičnej farebnej schémy materiálov tunajších mlynov doplnenej o neutrálne odtiene dodávajúce priestoru moderný nádych.

Kartáčované drevo

Kartáčované drevo

Nábytok

Gresová dlažba

Gresová dlažba

Podlaha

Hnedá tehla

Hnedá tehla

Obklad

Výraznými nosnými motívmi jedinečnými pre každú predajňu sú ručne kreslené nástenné maľby. Tie vyobrazujú rôzne historické pamiatky alebo symboly typické pre danú lokalitu a spájajú ich s tradičným pekárskym umením. Maľby oživujú celý priestor a dodávajú mu uvoľnený charakter, ktorý pozitívne vplýva na zákazníkov.

pekaren stary mlyn kresba

Dispozícia

Dispozícia predajní vždy dodržiava univerzálny princíp delenia priestoru na zákaznícku zónu, predaj, výrobu a zázemie. Investor mal vďaka svojím dlhoročným skúsenostiam presnú predstavu o fungovaní. Každá predajňa je v maximálnej možnej miere otvorená a prepojená s vonkajším priestorom. Okoloidúci ľudia tak majú možnosť cítiť vôňu čerstvého pečiva priamo na ulicu alebo pasáž. Otvorená dispozícia lákajúca zákazníkov vstúpiť a vychutnať si čerstvé pečivo je základným stavebným prvkom konceptu predaja.

Pekáreň Starý mlyn, dizajn, interiér predajne, dizajn manuál predajne, nábytok na mieru
Pekáreň Starý mlyn, tehlový obklad
Pekáreň Starý mlyn, drevený obklad, nábytok predajne namieru
Pekáreň Starý mlyn, polička na pečivo

Osvetlenie

Ku konceptu otvorenej dispozície lákajúcej okoloidúcich patrí aj interiérové osvetlenie. Zákazníci dostávajú pečivo v podstate takmer priamo z pece avšak pocit čerstvosti ešte viac zvýrazňujú špeciálne vyladené svetlá nad pultami. Tie dodávajú pečivu krásne medovo-zlaté tóny, aby vyzeralo naozaj neodolateľne. V porovnaní s týmito sú ostatné svetlá ladené chladnejšie, čo vytvára kontrast a upriamuje pozornosť priamo na pečivo.

Nábytok

Všetky nábytkové prvky v interiéri okrem barových stoličiek boli navrhnuté a zhotovené na mieru. To, že sme nábytok navrhovali presne podľa potrieb nám umožnilo absolútnu kontrolu nad vzhľadom celého priestoru. Dizajn nábytku preberá farby a materiály z celého interiéru. Kombinácia dreva z kartáčovaného smreku spolu s antracitovo šedou farbou vytvára harmonický súlad a celému interiéru predajní dodáva pocit tepla a materiálovej jednoliatosti.

Barová stolička alá Tolix

Barová stolička alá Tolix

Barová stolička použitá v predajniach Starý mlyn je inšpirovaná klasickou dizajnovou ikonou Tolix H stool z prvej polovice 20. storočia. V tej dobe ju navrhol neznámy francúzky dizajnér Xavier Pauchard, ktorý bol priekopníkom galvanizácie kovu. Podarilo sa mu vytvoriť robustnú ale ľahkú stoličku vyrobenú z tenkého galvanizovaného plechu, ktorá si našla svoje miesto v interiéroch aj exteriéroch po celom svete.

Projekt a realizácia

Investor nás oslovil s požiadavkou na vytvorenie koncepčného dizajnu pre prvú predajňu na Hodžovom námestí v Bratislave. Následne sme dostali pozvanie do Záhrebu, kde nám projektový tím vysvetlil základy ich konceptu a filozofiu spoločnosti.

Na základe týchto informácii sme navrhli koncepčný dizajn, ktorý pozostával z návrhu univerzálnej dizajnovej identity, realistických vizualizácii a realizačnej dokumentácie.

Pri realizácii sme vybavili všetky potrebné povolenia a zrealizovali stavebné úpravy a celý interiér predajní na kľúč. Zahraničný investor tak dostal od nás balík služieb, ktorý zahŕňal kompletný dizajnový, realizačný aj garančný servis.

Návrh jednej predajne nám trval približne 5 týždňov a zrealizoval sa v rozmedzí od 6 do 8 týždňov.

Chceli by ste aj Vy pomôcť navrhnúť a zariadiť obchodné priestory alebo sa dozvedieť viac o našich službách?

Komerčné priestory

Inšpirácia

Nezmeškajte nové projekty

Páčia sa Vám naše práce? Dostávajte dávku novej inšpirácie priamo na Váš email.

It seems that you have already subscribed to this list. Click here to update your profile.

Ďalšie projekty

Rodinný dom Staré Grunty

Rodinný dom Staré Grunty

Trojizbový byt s výhľadom

Trojizbový byt s výhľadom

Penthouse v Starom meste

Penthouse v Starom meste

Kontakt

  • Archstyl architekti
  • Černyševského 26
  • 851 01 Bratislava

Jazyk

Vaše zdravie je vždy na prvom mieste

S našimi dizajnérmi sa teraz môžete porozprávať aj formou videohovoru.

Dohodnúť si termín