• Starý mlyn caffe

    Starý mlyn caffe

    Návrh interiéru pekárne s kaviarňou, ktorá okrem výbornej kávy a pečiva zaujme aj krásnym dizajnom.

Rozvoj novej značky na trhu

Po tom ako sa spustili prvé pilotné predajne Starý mlyn v Bratislave, zaznamenala značka výbornú odozvu u zákazníkov. Za krátky čas sa jej podarilo etablovať sa na slovenskom trhu a vybudovať si stabilný okruh zákazníkov.

Po úvodnej fáze testovania nastal čas rozšíriť ponuku služieb. Našou úlohou bolo vytvorenie konceptu pre prvú pekáreň s kaviarňou, Starý mlyn caffe.

Investor znova vsadil na frekventovanú lokalitu v blízkosti centra Trnavy. Kaviareň sa nachádza v priestoroch futbalového štadióna City Aréna, na rozhraní pešej zóny a vstupu do nákupného centra. Kaviareň sme navrhli tak, aby doslova lákala okoloidúcich návštevníkov na šálku dobrej kávy a sladký zákusok. A naopak, priestor predajne v nákupnej pasáži lákal nakupujúcich vôňou čerstvého pečiva.

Realizácia stavebných prác na frekventovaných miestach býva vždy komplikovaná a plná obmedzení. Nám sa podarilo vyriešiť všetky problémy a pekáreň s kaviarňou Starý mlyn pripraviť zároveň s otvorením nového nákupného centra.

112 m2

obchodnej plochy

2

mesiace návrh

2

mesiace realizácia

112 m2

obchodnej plochy

2

mesiace návrh

2

mesiace realizácia

Dizajn

“My v Archstyle veríme, že dobre navrhnutá vizuálna identita a dizajn vždy dokáže pomôcť novej značke presadiť sa.”

Naším cieľom pri návrhu bolo nadviazať na existujúcu identitu predajní v duchu pripomínajúcom prostredie starého mlyna. V predajni v nákupnej pasáži sa objavujú dizajnové prvky, ktoré sú spoločné s ostatnými predajňami. Aby sme však upútali pohľady okoloidúcich na priestor kaviarne, začlenili sme do návrhu výrazné interiérové osvetlenie. Predajňa aj kaviareň sa podriaďujú základným pravidlám delenia celého priestoru na tri časti - zákaznícku, predajnú a výrobnú časť. Inšpiráciu na vizuálne delenie priestoru sme hľadali v pôvodných slovenských mlynoch. Typickými pre ne bola masívna konštrukcia stojaca na drevených trámoch. Tie sme s výhodou použili na vytvorenie pomyselných rámov, ktoré upriamujú pozornosť na výklady a pece s pečivom.

Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, antracit
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, antracit
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, antracit
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, antracit
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, antracit
Drevený obklad a polička pre kupujúcich

Materiály

Držali sme sa konceptu spočívajúcom v použití štyroch základných materiálov - drevo, biela omietka, antracitovo šedá farba a hnedá tehla. Vychádzame pri tom z tradičnej farebnej schémy materiálov tunajších mlynov doplnenej o neutrálne odtiene dodávajúce priestoru moderný nádych.

Kartáčované drevo

Kartáčované drevo

Nábytok

Gresová dlažba

Gresová dlažba

Podlaha

Hnedá tehla

Hnedá tehla

Obklad

Výraznými nosným motívom sú jedinečné ručne kreslené nástenné maľby. Tie vyobrazujú historické pamiatky typické pre túto lokalitu a spájajú ich s tradičným pekárskym umením. Maľby oživujú celý priestor a dodávajú mu uvoľnený charakter, ktorý pozitívne vplýva na zákazníkov.

Dispozícia

Prevádzka je rozdelená na dve časti. Predajňa je prístupná priamo z nákupnej pasáže, kaviareň z pešej zóny. Oba priestory sú navzájom prepojené technickým zázemím. Investor mal vďaka svojím dlhoročným skúsenostiam presnú predstavu o fungovaní. Predajňa je v maximálnej možnej miere otvorená a prepojená s vonkajším priestorom. Okoloidúci ľudia tak majú možnosť cítiť vôňu čerstvého pečiva priamo v pasáži. Otvorená dispozícia a pulty plné najrôznejších dobrôt lákajú zákazníkov vstúpiť a vychutnať si čerstvé pečivo.

Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, industriálna lampa, dizajn manuál pobočky
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, industriálna lampa
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, dizajnové stoličky
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, industriálna lampa, dizajn manuál pobočky
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, barové stoličky
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, tehlový obklad, industriálna lampa
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad
Starý mlyn Caffe, City Aréna Trnava, dizajnová kaviareň, interiér, tehlový obklad, industriálna lampa

Osvetlenie

Ku konceptu otvorenej dispozície lákajúcej okoloidúcich patrí aj interiérové osvetlenie. Zákazníci dostávajú pečivo v podstate takmer priamo z pece avšak pocit čerstvosti ešte viac zvýrazňujú špeciálne vyladené svetlá nad pultami. Tie dodávajú pečivu krásne medovo-zlaté tóny, aby vyzeralo naozaj neodolateľne. V porovnaní s týmito sú ostatné svetlá ladené chladnejšie, čo vytvára kontrast a upriamuje pozornosť priamo na pečivo. Atmosféru kaviarne dopĺňa aj jemné náladové osvetlenie v podobe nástenných lámp a nepravidelne rozmiestnených stropných svietidiel rôzneho tvaru a veľkosti.

Nábytok

Všetok nábytok v interiéri okrem barových stoličiek bol navrhnutý a zhotovený na mieru. To, že sme nábytok navrhovali presne podľa potrieb nám umožnilo absolútnu kontrolu nad vzhľadom a správaním celého priestoru. Dizajn nábytku preberá farby a materiály z celého interiéru. Kombinácia dreva z kartáčovaného smreku spolu s antracitovo-šedou farbou vytvára harmonický súlad a celému interiéru predajní dodáva pocit tepla a materiálovej jednoliatosti. Sedenie pre zákazníkov je flexibilné a podľa potreby sa vie prispôsobiť ich potrebám.

Projekt a realizácia

Investor nás oslovil s požiadavkou na vytvorenie koncepčného dizajnu pre prvú predajňu s kaviarňou v Trnave.

Navrhli sme koncepčný dizajn, ktorý pozostával z návrhu univerzálnej dizajnovej identity, realistických vizualizácii a realizačnej dokumentácie. Celý projekt sme vypracovali v súlade s platnými technickými predpismi a zapracovali sme požiadavky a obmedzenia nákupného centra City Aréna.

Pri realizácii sme vybavili všetky potrebné povolenia a zrealizovali stavebné práce, dodávku a montáž technológii a celý interiér predajní na kľúč. Zahraničný investor tak dostal od nás balík služieb, ktorý zahŕňal kompletný dizajnový, realizačný aj garančný servis.

Návrh nám trval približne 8 týždňov a zrealizoval sa za rovnakú dobu 8 týždňov.

Foto: Marián Svítek

Chceli by ste aj Vy pomôcť navrhnúť a zariadiť obchodné priestory alebo sa dozvedieť viac o našich službách?

Komerčné priestory

Inšpirácia

Nezmeškajte nové projekty

Páčia sa Vám naše práce? Dostávajte dávku novej inšpirácie priamo na Váš email.

It seems that you have already subscribed to this list. Click here to update your profile.

Ďalšie projekty

Rodinný dom Jeséniova

Rodinný dom Jeséniova

Rodinný dom v Senci

Rodinný dom v Senci

Dvojizbový byt na Kramároch

Dvojizbový byt na Kramároch

Kontakt

  • Archstyl architekti
  • Černyševského 26
  • 851 01 Bratislava

Jazyk

Vaše zdravie je vždy na prvom mieste

S našimi dizajnérmi sa teraz môžete porozprávať aj formou videohovoru.

Dohodnúť si termín